Dodaj zlecenie Wybierz najlepszą ofertę kredytu, pożyczki, ubezpieczenia, leasingu, windykacji! Polecaj Kredytologa Zlecenia finansowe kredytolog.pl Zlecenia - ogłoszenia finansowe bez opłat i rejestracji

« powrót do aktualności

Kredytolog.com - Kredyty, pożyczki, konta bankowe...

Bierzemy coraz mniej kredytów na używane samochody

Data opublikowania wiadomości 21.08.2011

Wartość pożyczek samochodowych była w I półroczu 2011 roku o 12,6 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Ich liczba spadła o 11,6 proc.

Szczególnie spadła liczba kredytów udzielanych na samochody używane. Pięć ankietowanych przez „Rz" banków: Volkswagen Bank Polska, Fiat Bank, Toyota Bank, RCI Bank i Santander Consumer Bank, podpisało w I półroczu 2011 r. w sumie aż o 30,7 proc. mniej umów kredytowych na zakup używanych aut niż w podobnym okresie w roku ubiegłym. Udzieliły ich 3994, podczas gdy od stycznia do końca lipca 2010 roku – 5763. Ich łączna wartość to nieco ponad 130 mln zł (131,2 mln). W ubiegłym roku zaś w tym czasie pożyczono od tych banków na ten sam cel ponad 203 mln zł. Nieco lepiej wygląda kredytowanie samochodów nowych. Łącznie udzielono ich 22 tys. 218. Ich wartość to 906,3 mln zł. To o 7,9 proc. mniej niż rok wcześniej.

Największy udział w rynku kredytów samochodowych, 35,6 proc., ma Santander Consumer Bank. Udzielił ich w I półroczu br. 8762 na sumę 369,5 mln. W ubiegłym roku jednak miał na swoim koncie w tym czasie już 11 530 umów, a akcja kredytowa wynosiła prawie pół miliarda (498,1 mln). Santander ma w tym roku niższe wyniki wartościowo i liczbowo zarówno w kwestii aut używanych, jak i nowych.

Najprawdopodobniej drugim po Santanderze bankiem udzielającym kredytów na auta jest Getin Bank. Według danych Open Finance i Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar po I  kwartale 2011 r. posiadał udziały w rynku na poziomie 18,3 proc, jeśli chodzi o liczbę udzielonych kredytów i 23,9 proc. biorąc pod uwagę ich wartość. Ponadto prowadził w segmencie aut używanych, bo w I kwartale br. udzielił 6,9 tys. pożyczek na kwotę łączną 229,4 mln złotych, co dało mu udział w rynku odpowiednio 62,3 proc. oraz 64,7 proc. Na jedną ankietę „Rz" podsumowującą całe półrocze Getin Bank i FCE Bank Polska (d. Ford Bank) nie odpowiedziały.

Oprócz Santandera stracił pod względem liczby i wartości kredytów na auta Fiat Bank. W I półroczu 2010, podpisał 6003 umowy o wartości 225,9 mln. W 2011 r. w tym czasie udzielił 4369 kredytów o wartości 167,9 mln. Zwyżkował natomiast w segmencie kredytów na nowe auta Volkswagen Bank, udzielając w pierwszych sześciu miesiącach 2011 roku o 16,5 proc. więcej kredytów i na sumę o 11 proc. większą niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Ciekawe są wyniki banku RCI. Udzielił on w pierwszym półroczu br. mniej kredytów na auta nowe niż w analogicznym czasie w roku 2010, ale za to o większej wartości (4901 umów o wartości 162,2 mld zł).

– Zazwyczaj trendy obserwowane na rynku kredytów samochodowych odzwierciedlają zmiany zachodzące na rynku sprzedaży aut. A ten od początku roku notuje spadki – komentuje Grażyna Zawisza, wicedyrektor Departamentu Kredytów Niehipotecznych Bankowości Detalicznej w BRE Banku. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy o ponad 7 proc. zmniejszyła się liczba nowych rejestracji samochodów. Po wprowadzonych w styczniu tego roku zmianach w przepisach drastycznie spadła też liczba kupowanych aut z kratką.

Grażyna Zawisza jest zdania, że na decyzję zakupowe Polaków wpływają też negatywnie zawirowania na rynku walutowym.

Źródło informacji: Rzeczpospolita

INFORMACJE DLA ZLECENIODAWCY

Informacje dla zleceniodawcy - Kredytolog.pl


 • Czy konieczna jest rejestracja w serwisie?
 • Czy pobierana jest jakaś prowizja?
 • Czy moje dane będą widoczne w serwisie?
 • Jak długo czeka się na oferty?

JAK DODAĆ ZLECENIE?


Zareklamuj się u Kredytologa

Co proponuje Kredytolog:

Bezpłatna strona - wizytówka: twojanazwa.kredytolog.pl

 • Zobacz jak będzie wyglądała Twoja wizytówka
 • Samodzielnie stwórz stronę / wizytówkę - zaloguj się

Boks reklamowy na dowolnej stronie - 3 linie tekstu, ikonka, link

 • Reklama wyświetlana rotacyjnie na wybranej stronie
 • Opłata za wielokrotność 1000 wyświetleń
 • Samodzielnie uruchom reklamę - zaloguj się
 • Link pozycjonujący Dofollow

Publikacja artykułu w 11 kategoriach branży finansowej

 • Długotrwała reklama - artykuł nie zostanie usunięty
 • Link pozycjonujący Dofollow

Publikację artykułu należy zamówić poprzez formularz kontaktowy

Reklama na stronie Kredytolog.pl