zaloguj się / zarejestruj się
Kredytolog.plDodaj zlecenie
Wybierz ofertę
Poleć nas
Dodaj zlecenie
 

« powrót do aktualności


7 wymówek dłużników - „Nie zapłacił mi inny kontrahent”

29.08.2011

Bardzo popularną wymówką wśród dłużników biznesowych jest „Nie płacę, bo nie zapłacił mi inny kontrahent”. Tłumacząc się w ten sposób dłużnicy czują się „rozgrzeszeni”, bo „przecież to nie ich wina”. Często też unikają konkretnej odpowiedzi na pytanie, kiedy uregulują należności – mówiąc, że „nie wiedzą, kiedy otrzymają płatności od swoich dłużników”.

Tak, jak w przypadku innych wymówek, nie można pozwolić się wciągnąć w grę prowadzoną przez dłużników, którzy próbują swoje problemy przerzucić na nas. Oczywiście może się zdarzyć, że ich kontrahenci nie płacą im na czas, co bywa bardzo dotkliwe zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w przypadku braku wpłaty od jednego lub dwóch kontrahentów są narażone na utratę płynności finansowej. Trzeba jednak pamiętać, że nasi partnerzy sami są odpowiedzialni za całość prowadzonego przez siebie biznesu, w tym za monitorowanie i windykację należności. I jeśli mają problemy z uzyskaniem płatności od własnych kontrahentów, może to oznaczać, że powinni zrewidować swoje podejście do monitorowania należności.
Co zrobić w sytuacji, kiedy dłużnik nie reguluje należności i tłumaczy to tym, że „nie zapłacił mu inny kontrahent”?

Podobnie jak w przypadku innych wymówek, trzeba ustalić termin płatności faktury. Ponadto w przypadku, gdy  nie ma możliwości zapłaty jednorazowej, można zaproponować spłatę długu w ratach. Jeśli spłata w ratach będzie trwała dłużej niż dwa, trzy miesiące, najlepiej potwierdzić te ustalenia w formie ugody z dłużnikiem. Następnie należy skrupulatnie monitorować wywiązywanie się dłużnika z ustaleń, aby pokazać mu, że dbamy o swoje należności. Krótki SMS czy e-mail z przypomnieniem o zbliżającym się terminie zapłaty kolejnej raty wystarczy, żeby dłużnik nie stosował wymówki „Zapomniałem”.

Źródło informacji bankier.pl


 
INFORMACJE DLA ZLECENIODAWCY


Informacje dla zleceniodawcy Czy konieczna jest rejestracja w serwisie?
Czy pobierana jest jakaś prowizja?
Czy moje dane będą widoczne w serwisie?
Jak długo czeka się na oferty?

Zlecenia finansowe bez opłat i rejestracjiOpinie o kredytolog.pl
grafika: gate8, programowanie: evasoft