zaloguj się / zarejestruj się
Kredytolog.plDodaj zlecenie
Oczekuj na oferty - Wybierz najlepszą!
Poleć nas
Zlecenia finansowe kredytolog.pl
 

« powrót do aktualności

Kredytolog.com - Kredyty, pożyczki, konta bankowe...

Fiskus sprawdza nawet rodzinne przelewy !

14.07.2011

Wpłaciłeś pieniądze na konto dziecka lub rodzica? Urząd skontroluje, w jakim celu i co się z nimi dzieje, a na koniec może opodatkować całą kwotę. Potwierdził to NSA.

Urząd skarbowy i sąd uznały, że przechowywane na rachunku pieniądze, którymi można dysponować, to depozyt nieprawidłowy obciążony 2 -proc. podatkiem. Także w najbliższej rodzinie.

To ostrzeżenie dla wszystkich, którzy beztrosko przelewają sobie środki pieniężne. Nie mogą liczyć na pobłażliwość fiskusa.

Przechowywanie i korzystanie

Przekonała się o tym dobitnie córka, na której konto przelano należący do ojca milion złotych. Z tej kwoty opłacone zostały drobne wydatki (np. za telefon) oraz należność wynikająca z zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.

Urząd sprawdził historię przelewów i doszedł do wniosku, że mamy do czynienia z tzw. depozytem nieprawidłowym. Mówi o nim art. 845 kodeksu cywilnego, natomiast ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakazuje go opodatkować 2-proc. daniną.

Od miliona wyszło 20 tys. zł plus odsetki za zwłokę.

– Osoba, na której rachunek wpłynęły pieniądze, swobodnie nimi dysponowała. A z kodeksu cywilnego wynika, że depozyt nieprawidłowy to właśnie przekazanie pieniędzy na przechowanie z prawem do korzystania z nich – tłumaczy Paweł Nocznicki, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii Stone & Feather Tax Advisory. – Inaczej byłoby, gdyby nie mogła dysponować przekazaną kwotą, wtedy byłaby to zwykła umowa przechowania, która nie jest obciążona PCC. Problem w tym, że jeśli na rachunku znajdują się już jakieś środki, to trudno potem rozróżnić, z jakiej puli pokrywane były wydatki.

Fiskus nie miał jednak wątpliwości. Nic nie dały próby przekwalifikowania tej operacji na „użyczenie rachunku bankowego“. Nic nie pomogła też skarga do sądu.

Depozyt nieprawidłowy

Zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. III SA/Po 108/10), jak i Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 1722/10) uznały, że rozporządzanie pieniędzmi złożonymi na rachunku przesądza o tym, iż między stronami wystąpił „stosunek prawny o cechach istotnych dla depozytu nieprawidłowego“.

Podkreśliły też, że przekazanie środków pieniężnych na rachunek córki nie jest „zdarzeniem indyferentnym prawnie“.

Co zrobić, aby uniknąć ryzyka opodatkowania rodzinnych przelewów?

– Nie ma wyjścia, trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o sformalizowanie całej transakcji – mówi Paweł Nocznicki.

– W gronie najbliższej rodziny zdecydowanie korzystniej jest zawrzeć umowę pożyczki, która po spełnieniu pewnych warunków jest zwolniona z PCC. Żadnych fiskalnych obciążeń nie powinna powodować też umowa darowizny. Przelanie pieniędzy bez odpowiedniej umowy, choć w rodzinnych kręgach wydaje się całkiem normalnym zachowaniem, może spowodować, że fiskus sam zakwalifikuje transakcję i określi jej skutki podatkowe.

źródło informacji: RzeczpospolitaZlecenia finansowe bez opłat i rejestracji
 
INFORMACJE DLA ZLECENIODAWCY


Informacje dla zleceniodawcy Czy konieczna jest rejestracja w serwisie?
Czy pobierana jest jakaś prowizja?
Czy moje dane będą widoczne w serwisie?
Jak długo czeka się na oferty?

Zlecenia finansowe bez opłat i rejestracjiOpinie o kredytolog.pl
grafika: gate8, programowanie: evasoft